  • AGL1000V2-FG256I
AGL1000V2-FG256I
advertisement
Manufacturer No:
AGL1000V2-FG256I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-AGL1000V2-FG256I
Package:
256-LBGA
Datasheet:
AGL1000V2-FG256I
Description:
1.5V V FPGAs IGLOO Series 256-LBGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
AGL1000V2-FG256I Overview
A 256-LBGA package is provided with this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. 177 I/Os are available for transferring data more efficiently. Logic blocks consist of 24576 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. A supply voltage of 1.14V~1.575V is needed in order for fpga chips to operate. The IGLOO Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C TA. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 256 terminations. This device has 147456 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number AGL1000 can be used to find related parts. The RAM si18kBe of this FPGA module reaches 18kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. This cable has 256 pins and is designed to connect to a computer. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. With a 1.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 1000000 gates. As fast as 892.86MHz can be reached with this FPGA.
AGL1000V2-FG256I Features
177 I/Os
Up to 147456 RAM bits
256 LABs/CLBs
AGL1000V2-FG256I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AGL1000V2-FG256I FPGAs applications.
  • Automotive
  • Embedded Vision
  • Broadcast
  • Military DSP
  • Computer hardware emulation
  • Aerospace and Defense
  • Industrial Ethernet
  • Digital signal processing
  • Scientific Instruments
  • Data Mining
Step5Bar-code shipping tag
AGL1000V2-FG256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    AGL1000
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    177
  • RAM Size
    18kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    24576
  • Total RAM Bits
    147456
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    892.86MHz
  • Height
    1.2mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    IGLOO
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    230
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm