  • AGL400V5-CS196I
AGL400V5-CS196I
advertisement
Manufacturer No:
AGL400V5-CS196I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-AGL400V5-CS196I
Package:
196-TFBGA, CSBGA
Datasheet:
AGL400V5-CS196I
Description:
1.5V V FPGAs IGLOO Series 196-TFBGA, CSBGA 27μA mA 0.5mm mm 196
Purchasing and Inquiry
AGL400V5-CS196I Overview
There is a 196-TFBGA, CSBGA package that includes this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. FPGAs belonging to the IGLOO series are a type of FPGA that belong to the IGLOO series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C TA range at all times when the unit is in use. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, there are a total of 196 terminations on fpga chips. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 55296 bFpga chipss. AGL400 is the base part number that can be used to identify related parts. This FPGA module has a RAM si6.8kBe of 6.8kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. The device has 196 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. 400000 gates make up the basic block of its construction. As fast as 250MHz can be reached with this FPGA. A 27μA supply current is used for its operation.
AGL400V5-CS196I Features
143 I/Os
Up to 55296 RAM bits
196 LABs/CLBs
AGL400V5-CS196I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AGL400V5-CS196I FPGAs applications.
  • Image processing
  • Aircraft navigation
  • Space Applications
  • Medical Electronics
  • Voice recognition
  • Audio
  • Automotive Applications
  • Device controllers
  • Digital signal processing
  • Server Applications
Step5Bar-code shipping tag
AGL400V5-CS196I
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    196-TFBGA, CSBGA
  • Number of Pins
    196
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2015
  • Series
    IGLOO
  • Number of Terminations
    196
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AGL400
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Operating Supply Current
    27μA
  • Number of I/O
    143
  • RAM Size
    6.8kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    9216
  • Max Frequency
    250MHz
  • Height
    700μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm