  • AGL400V5-FG256I
AGL400V5-FG256I
advertisement
Manufacturer No:
AGL400V5-FG256I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-AGL400V5-FG256I
Package:
256-LBGA
Datasheet:
AGL400V5-FG256I
Description:
1.5V V FPGAs IGLOO Series 256-LBGA 27μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
AGL400V5-FG256I Overview
In the package 256-LBGA, this product is provided. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 9216 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. There is a 1.425V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. FPGAs belonging to the IGLOO series are a type of FPGA that belong to the IGLOO series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~85°C TA. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. As a whole, it has 256 terminations. This device has 55296 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number AGL400 can be used to find parts that are related to it. It has a total of 256 pins that are designed for it. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.5V. There are 400000 gates that make up its basic building block. As fast as 250MHz can be reached with this FPGA. A 27μA supply current is used for its operation.
AGL400V5-FG256I Features
178 I/Os
Up to 55296 RAM bits
256 LABs/CLBs
AGL400V5-FG256I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AGL400V5-FG256I FPGAs applications.
  • Integrating multiple SPLDs
  • Filtering and communication encoding
  • Data Mining
  • Data center hardware accelerators
  • Medical ultrasounds
  • Military Temperature
  • Artificial intelligence (AI)
  • Video & Image Processing
  • Server Applications
  • ADAS
Step5Bar-code shipping tag
AGL400V5-FG256I
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2012
  • Series
    IGLOO
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    230
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AGL400
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Operating Supply Current
    27μA
  • Number of I/O
    178
  • Number of Logic Elements/Cells
    9216
  • Max Frequency
    250MHz
  • Height
    1.2mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm