  • AGQ260A12
AGQ260A12
advertisement
Manufacturer No:
AGQ260A12
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AGQ260A12
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
AGQ260A12
Description:
Quantity:
In Stock : 42
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AGQ260A12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Depth
    7.2mm
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Physical Dimension
    10.6mm x 7.2mm x 5.4mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Telecom
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    1.44kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@125VAC
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC 110VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    100mW
  • Coil Power
    100mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    750 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1500 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    37.5VA@125VAC
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@110VDC
  • Height
    5.4mm
  • Length
    10.6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C