  • AHA500JB-12R
AHA500JB-12R
advertisement
Manufacturer No:
AHA500JB-12R
HK JDW NO:
898-AHA500JB-12R
Package:
Axial, Box
Datasheet:
Description:
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 5W
Step5Bar-code shipping tag
AHA500JB-12R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.591Lx0.650W 15.00mmx16.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    12Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    5mm
  • Working Voltage
    1000V
  • Size Code
    5965
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    8.9916mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm