  • AIS08F1.5AP024-Q65
AIS08F1.5AP024-Q65
advertisement
Manufacturer No:
AIS08F1.5AP024-Q65
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-AIS08F1.5AP024-Q65
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M8
Purchasing and Inquiry
AIS08F1.5AP024-Q65 Overview
AIS08F1.5AP024-Q65 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
AIS08F1.5AP024-Q65 Applications
There are a lot of Altech Corporation AIS08F1.5AP024-Q65 Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Plastic object detection
  • Counter System
  • Tablets
  • Automatic faucet
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Wearables
  • PC monitors
  • Rolling mills
  • Rice cookers
Step5Bar-code shipping tag
AIS08F1.5AP024-Q65
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,3,4,6,12,13
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.059 (1.5mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    2kHz