  • AISC-0402-40NG-T
AISC-0402-40NG-T
advertisement
Manufacturer No:
AISC-0402-40NG-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AISC-0402-40NG-T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AISC-0402-40NG-T
Description:
FIXED IND 40NH 200MA 550 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AISC-0402-40NG-T
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    200mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    40nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    550mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    2.24GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    26 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    26
  • Q Factor
    26
  • Case/Size Code
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    AISC-0402
  • Size / Dimension
    0.047Lx0.025W 1.19mmx0.64mm
  • Tolerance
    ±2%