  • AISC-1008-R68J-T
AISC-1008-R68J-T
advertisement
Manufacturer No:
AISC-1008-R68J-T
HK JDW NO:
5-AISC-1008-R68J-T
Datasheet:
AISC-1008-R68J-T
Description:
FIXED IND 680NH 400MA 1.47 OHM
Step5Bar-code shipping tag
AISC-1008-R68J-T
  • Type
    Parameter
    Select All
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    400mA
  • Inductance
    680nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.47Ohm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    360MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    45 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Case/Size Code
  • Height
    2.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.090 2.29mm