  • AISC-1210HS-120K-T2
AISC-1210HS-120K-T2
advertisement
Manufacturer No:
AISC-1210HS-120K-T2
HK JDW NO:
5-AISC-1210HS-120K-T2
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
FIXED IND 12UH 400MA 1.6 OHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
AISC-1210HS-120K-T2
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Supplier Device Package
    1210
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    AISC-1210HS
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    400mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    400mA
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.6Ohm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    34MHz
  • Q @ Freq
    10 @ 1MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    420mA
  • Q Factor
    10
  • Height
    1.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.051 1.30mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.5mm