  • AIUR-03-391K
AIUR-03-391K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-03-391K
HK JDW NO:
5-AIUR-03-391K
Datasheet:
AIUR-03-391K
Description:
FIXED IND 390UH 370MA 1 OHM TH
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-03-391K
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    AIUR-03
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shrink Tube
  • Current Rating
    370mA
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Inductance
    390μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    480mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.1MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductance Frequency - Test
    796kHz
  • Q Factor
    20
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm