  • AIUR-04-272J
AIUR-04-272J
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-04-272J
HK JDW NO:
5-AIUR-04-272J
Datasheet:
AIUR-04-272J
Description:
FIXED IND 2.7MH 100MA 13 OHM TH
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-04-272J
  • Current Rating
    100mA
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    700 μm
  • Inductance
    2.7mH
  • Test Frequency
    252kHz
  • DC Resistance (DCR)
    13Ohm Max
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    800kHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 252kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    90
  • Inductance Frequency - Test
    252kHz
  • Q Factor
    40
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 50 KHz
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.441 11.20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    AIUR-04
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±5%