  • AIUR-06-562K
AIUR-06-562K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-06-562K
HK JDW NO:
5-AIUR-06-562K
Datasheet:
AIUR-06-562K
Description:
FIXED IND 5.6MH 250MA 6.3 OHM TH
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-06-562K
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    AIUR-06
  • Size / Dimension
    0.500Dia 12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    250mA
  • Lead Pitch
    7.37mm
  • Lead Diameter
    810 μm
  • Inductance
    5.6mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    6.3Ohm Max
  • Max DC Current
    370mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.710 18.03mm