  • AIUR-08-180K
AIUR-08-180K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-08-180K
HK JDW NO:
5-AIUR-08-180K
Datasheet:
AIUR-08-180K
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-08-180K
  • Series
    AIUR-08
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    4A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    4A
  • Lead Pitch
    4mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    33mOhm Max
  • Max DC Current
    4A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    2.52MHz
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C