  • AIUR-10-220K
AIUR-10-220K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-10-220K
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIUR-10-220K
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
AIUR-10-220K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-10-220K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    2.52MHz
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AIUR-10
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.67A
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Inductance
    22μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    130mOhm Max
  • Max DC Current
    1.67A