  • AK500-OE-7-0.5
AK500-OE-7-0.5
advertisement
Manufacturer No:
AK500-OE-7-0.5
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
HK JDW NO:
93-AK500-OE-7-0.5
Package:
Datasheet:
Description:
CORD 18AWG NEMA5-15P - CBL 1.64'
Step5Bar-code shipping tag
AK500-OE-7-0.5
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Operating Temperature
    105°C
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    120V
  • Current Rating (Amps)
    10A
  • Shielding
    Shielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Leads
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • 1st Connector
    NEMA 5-15P
  • 2nd Connector
    Cable
  • Cord Type
    SVT
  • Approved Countries
    United States
  • Length
    1.64' 500.0mm