  • AKT4H212200
AKT4H212200
advertisement
Manufacturer No:
AKT4H212200
HK JDW NO:
590-AKT4H212200
Package:
Datasheet:
AKT4H212200
Description:
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AKT4H212200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Relay (2), Voltage (External SSR)
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 45.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LED - Dual Color Characters
  • Input Range
    -200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
  • Number of Characters Per Row
    4, 4
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Display Characters - Height
    0.472 12.00mm 0.240 6.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP66
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.265lb 120.2g
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Published
    2006
  • Series
    KT4H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    0°C