  • AL5809-20S1-7
AL5809-20S1-7
advertisement
Manufacturer No:
AL5809-20S1-7
HK JDW NO:
233-AL5809-20S1-7
Package:
SOD-123
Datasheet:
AL5809-20S1-7
Description:
Tin PMIC 2 Pin 3.5V SOD-123
Purchasing and Inquiry
AL5809-20S1-7 Overview
The SOD-123 package conserves board space. LED drivers use 1 outputs for their design.It is possible to mount the led driver using Surface Mount.With high reliability and efficiency, this emerges as a Linear.It is capable of working normally at -40°C~125°C TA.The benefits are considerable for Signage.In this case, it operates with terminations of 0.Its configuration is based on 2 pins.Segments counted are 2.Surface Mount has been mounted with the device.60V is an acceptable voltage.This device requires a minimum input voltage of 2.5V.There is 60V maximum value for supply current.At maximum output current 21mA, it will deliver all the benefits of a LED driver.
AL5809-20S1-7 Features
Available in the SOD-123 package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Supply voltage of 3.5V
AL5809-20S1-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AL5809-20S1-7 LED Driver ICs applications.
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Other Electronic Devices
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Stage and Studio lighting
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Museum lighting
  • Gallery lighting
  • Scanners and Handy Terminals
Step5Bar-code shipping tag
AL5809-20S1-7
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Max Output Current
    21mA
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    60V
  • Output Current per Channel
    20mA
  • Current - Output / Channel
    20mA