  • AL5809-50P1-7
AL5809-50P1-7
advertisement
Manufacturer No:
AL5809-50P1-7
HK JDW NO:
233-AL5809-50P1-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
AL5809-50P1-7
Description:
Tin PMIC 2 Pin 3.5V POWERDI?123
Purchasing and Inquiry
AL5809-50P1-7 Overview
The POWERDI?123 package is used for saving board space. For the design of these LED drivers, 1 outputs are used.Surface Mount is used for mounting.When it emerges as a Linear, it performs extremely well and is highly reliable.When the temperature is -40°C~125°C TA, it can work normally.It provides considerable benefits for Signage.It operates with terminations of 2.There are 2 pins on its base.There are estimated to be 2 segments.It has been mounted on Surface Mount.It's acceptable for the voltage to be 60V.It operates with the minimal input voltage of 2.5V.Supply current is limited to 60V at its maximum value.It is capable of delivering all benefits of a LED driver when operating with the maximal output current of 52.5mA.
AL5809-50P1-7 Features
Available in the POWERDI?123 package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Supply voltage of 3.5V
AL5809-50P1-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AL5809-50P1-7 LED Driver ICs applications.
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Stage and Studio lighting
  • Sports Facility Lighting
  • Portable lighting
  • Medical surgery lighting
  • Down lights
  • Street lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
Step5Bar-code shipping tag
AL5809-50P1-7
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Max Output Current
    52.5mA
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    60V
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Current - Output / Channel
    50mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    2
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    POWERDI®123
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.5V