  • AL60A-048L-050F10
AL60A-048L-050F10
advertisement
Manufacturer No:
AL60A-048L-050F10
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-AL60A-048L-050F10
Package:
Module
Datasheet:
AL60A-048L-050F10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AL60A-048L-050F10
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    120W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    UL; CSA; VDE; CE
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Input (Max)
    72V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    10A
  • Protections
    THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Total Power Output-Max
    50W
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Published
    2002
  • Series
    AL60A (120W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.30W x 0.50 H 61.0mmx58.4mmx12.7mm