  • ALC10A181CF550
ALC10A181CF550
advertisement
Manufacturer No:
ALC10A181CF550
Manufacturer:
KEMET Corporation
HK JDW NO:
417-ALC10A181CF550
Package:
Datasheet:
ALC10A181CF550
Description:
Capacitor 20% Bulk
Step5Bar-code shipping tag
ALC10A181CF550
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminals
    2
  • Product Weight (g)
    55
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Capacitance Value
    180uF
  • ESR (Ohm)
    1.914
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Maximum Impedance (Ohm)
    1.67@20°C@10kHz
  • IR (mA)
    1520
  • IL (uA)
    594@5Min
  • Lifetime (h)
  • Mounting
    Through Hole
  • Size (mm)
    30 X 50
  • Minimum Operating Temperature (°C)
    -40
  • Maximum Operating Temperature (°C)
    85
  • Product Diameter (mm)
    30
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Type
    Electrolytic
  • Construction
    Aluminum Cylindrical Can
  • Termination Style
    Snap-In
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    550VDC