  • ALC70A271CB350
ALC70A271CB350
advertisement
Manufacturer No:
ALC70A271CB350
HK JDW NO:
417-ALC70A271CB350
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ALC70A271CB350
Description:
ALC70 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC70A271CB350
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    514mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    13000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    266mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.51A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.84A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm