  • ALC70A301DD500
ALC70A301DD500
advertisement
Manufacturer No:
ALC70A301DD500
HK JDW NO:
417-ALC70A301DD500
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC70 300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC70A301DD500
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    674mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    478mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.97A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.15A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm