  • ALC70A821EB250
ALC70A821EB250
advertisement
Manufacturer No:
ALC70A821EB250
HK JDW NO:
417-ALC70A821EB250
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC70 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ALC70A821EB250
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    820μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    239mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    143mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.73A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.05A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm