  • ALC70A911CF250
ALC70A911CF250
advertisement
Manufacturer No:
ALC70A911CF250
HK JDW NO:
417-ALC70A911CF250
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ALC70A911CF250
Description:
ALC70 910μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC70A911CF250
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    910μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    13000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    116mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.88A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.21A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm