  • ALC80A123DC040
ALC80A123DC040
advertisement
Manufacturer No:
ALC80A123DC040
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC80A123DC040
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC80 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC80A123DC040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALC80
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    12000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    47mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    39mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.74A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.65A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm