  • ALC80C331EB400
ALC80C331EB400
advertisement
Manufacturer No:
ALC80C331EB400
HK JDW NO:
417-ALC80C331EB400
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALC80 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC80C331EB400
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    384mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    200mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.07A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.16A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm