  • ALC80F361CF400
ALC80F361CF400
advertisement
Manufacturer No:
ALC80F361CF400
HK JDW NO:
417-ALC80F361CF400
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
ALC80F361CF400
Description:
ALC80 360μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC80F361CF400
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    360μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    337mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    172mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.11A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.17A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm