  • ALF20C102EL400
ALF20C102EL400
advertisement
Manufacturer No:
ALF20C102EL400
HK JDW NO:
417-ALF20C102EL400
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
ALF20C102EL400
Description:
ALF20 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Quantity:
In Stock : 7
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ALF20C102EL400
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.82A @ 10kHz
  • Diameter
    40mm
  • Height
    80mm
  • Height Seated (Max)
    3.228 82.00mm