  • ALF40C682EC063
ALF40C682EC063
advertisement
Manufacturer No:
ALF40C682EC063
HK JDW NO:
417-ALF40C682EC063
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALF40 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALF40C682EC063
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    6800μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    91mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    81mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.18A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.26A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm