  • ALO25K48N-L
ALO25K48N-L
advertisement
Manufacturer No:
ALO25K48N-L
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-ALO25K48N-L
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
ALO25K48N-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ALO25K48N-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/8 Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    ALO25 (66W)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.30Lx0.90W x 0.32 H 58.4mmx22.9mmx8.1mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    66W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    85.5%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Voltage - Output 1
    1.2V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    25A
  • Total Power Output-Max
    66W