  • ALS30A332NP450
ALS30A332NP450
advertisement
Manufacturer No:
ALS30A332NP450
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS30A332NP450
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
3.3mF Capacitor 20% 16.1A 31.7mm Radial
Quantity:
In Stock : 7270
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ALS30A332NP450
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Clamp
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Published
    1997
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    3.3mF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Terminal Pitch
    31.8mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    5.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    39mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    13 mm
  • Voltage
    450V
  • Ripple Current
    16.1A
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Current - Leakage
    6mA
  • Diameter
    77mm
  • Height
    146mm
  • Length
    146mm