  • ALS33A392N5C500
ALS33A392N5C500
advertisement
Manufacturer No:
ALS33A392N5C500
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS33A392N5C500
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
3900μF Capacitor 16900mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ALS33A392N5C500
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
    EAR99
  • Capacitance
    3900μF
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    16900mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    42 mΩ
  • Diameter
    77mm
  • Length
    131mm