  • ALS70A123LM200
ALS70A123LM200
advertisement
Manufacturer No:
ALS70A123LM200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS70A123LM200
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
ALS70A123LM200
Description:
ALS70 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS70A123LM200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALS70
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    12000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Lifetime @ Temp
    19000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    21mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.3A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.5A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    5.236 133.00mm