  • ALS70A242KE350
ALS70A242KE350
advertisement
Manufacturer No:
ALS70A242KE350
HK JDW NO:
417-ALS70A242KE350
Datasheet:
ALS70A242KE350
Description:
ALS70 2400μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS70A242KE350
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    2400μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    49mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.1A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.6A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    3.307 84.00mm