  • ALS70C622NW550
ALS70C622NW550
advertisement
Manufacturer No:
ALS70C622NW550
HK JDW NO:
417-ALS70C622NW550
Description:
ALS70 6200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS70C622NW550
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.031Dia 77.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    550V
  • Capacitance
    6200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    76mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    66mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.6A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    6.732 171.00mm