  • ALS80C163QS400
ALS80C163QS400
advertisement
Manufacturer No:
ALS80C163QS400
HK JDW NO:
417-ALS80C163QS400
Description:
ALS80 16000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS80C163QS400
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    16000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    10mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23.5A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    31.8A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    7.717 196.00mm