  • ALS81A133QS450
ALS81A133QS450
advertisement
Manufacturer No:
ALS81A133QS450
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS81A133QS450
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
ALS81 13000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS81A133QS450
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALS81
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    13000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    12mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    31.6A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    7.717 196.00mm