  • ALS81C752NW450
ALS81C752NW450
advertisement
Manufacturer No:
ALS81C752NW450
HK JDW NO:
417-ALS81C752NW450
Description:
ALS81 7500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS81C752NW450
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    3.031Dia 77.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    7500μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.7A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24.2A @ 10kHz
  • Diameter
    77mm
  • Height
    169mm
  • Height Seated (Max)
    6.732 171.00mm