  • ALSR053K900JE12
ALSR053K900JE12
advertisement
Manufacturer No:
ALSR053K900JE12
HK JDW NO:
873-ALSR053K900JE12
Package:
Axial
Datasheet:
ALSR053K900JE12
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.9kOhm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
ALSR053K900JE12
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    3.9kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Diameter
    7.92mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -65°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALSR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
  • Tolerance
    ±5%