  • ALTAIR05T-800
ALTAIR05T-800
advertisement
Manufacturer No:
ALTAIR05T-800
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ALTAIR05T-800
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ALTAIR05T-800
Description:
16 Terminations11.5V~23V 16 Pin ALTAIR05 AC to DC power converter1 Outputs
Purchasing and Inquiry
ALTAIR05T-800 Overview
It is embedded in package 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) .You can get it in AC/DC power converter Tube .It is mounted in the way of Surface Mount .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -25°C~125°C TJ .Analog ICs of type SWITCHING REGULATOR are used in this AC DC converter.A range of 11.5V~23V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.A total of 16 terminations have been recorded.There are 16 pins on the ac/dc converter.The pins of the ac-dc converter count up to 16 .Surface Mount is the recommended mounting method for the ac dc converters.If you select the ALTAIR05 family, you will be able to search similar acdc converters.A total of 1 outputs need to be run.AC to DC converter is included in Switching Regulator or Controllers .Current output is set to 1A .You are able to read the REACH SVHC standard at: No SVHC .Under 23V , it is possible to power the AC to DC converter's input voltage.It is also possible to discover ALSO OPERATES IN CURRENT MODE AND RESONANT CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE when using this ACDC converter.An input voltage of less than 11.5V V is required to operate the AC to DC inverter.There should be a voltage (AC) that can be applied to the AC to DC power converter under 265V .
ALTAIR05T-800 Features
Packaged with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
With 16 pins
Output Current at 1A
ALTAIR05T-800 Applications
There are a lot of STMicroelectronics ALTAIR05T-800 AC DC Converters applications.
  • Power tools fast chargers with trickle and on/off
  • Auxiliary Power Supply
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cell Phones
  • Digital cameras
  • Set Top Boxes (STB)
  • Adapters
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
  • AC?DC USB chargers for Tablets
  • Off--line Battery Charger
  • Appliance Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
ALTAIR05T-800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN CURRENT MODE AND RESONANT CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    ALTAIR05
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Input Voltage-Nom
    14V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Current
    1A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    11.5V~23V
  • Topology
    Flyback
  • Min Input Voltage
    11.5V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    23V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Nominal Input Voltage
    265V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    800V
  • Voltage - Start Up
    13V
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    265V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm