  • ALZ11B12W
ALZ11B12W
advertisement
Manufacturer No:
ALZ11B12W
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ALZ11B12W
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
General Purpose Relays 1 Form C 16A 12V Class B Coil
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ALZ11B12W
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ALZ11B12W.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    8
  • Seal Rating
    Sealed - Flux Protection
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    5000 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    4000VA@440VAC
  • Body Height
    15.7mm
  • Length - Termination
    0.0035 inch
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    12g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    ALZ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Breadth
    12.5 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Max Current Rating
    16A
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    360Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    16A@440VAC
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    440VAC -Max
  • Coil Current
    33.3mA