  • ALZ22B24
ALZ22B24
advertisement
Manufacturer No:
ALZ22B24
HK JDW NO:
590-ALZ22B24
Datasheet:
ALZ22B24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Step5Bar-code shipping tag
ALZ22B24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ALZ22B24.
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    12.5mm
  • Current Rating
    16mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Max Current Rating
    16A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    1.44kOhms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    440VAC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    16A
  • Power Consumption
    400mW
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Coil Insulation
    Class B
  • Length
    28.8mm