  • AM186EM-25VC/W
AM186EM-25VC/W
advertisement
Manufacturer No:
AM186EM-25VC/W
HK JDW NO:
2937-AM186EM-25VC/W
Package:
TQFP
Datasheet:
AM186EM-25VC/W
Description:
Microcontroller 100 Pin 5V TQFP
Quantity:
In Stock : 11753
Step5Bar-code shipping tag
AM186EM-25VC/W
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Number of I/O
    32
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    25MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    20
  • Number of Programmable I/O
    32
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm