  • AM186ER-50KC\W
AM186ER-50KC\W
advertisement
Manufacturer No:
AM186ER-50KC\W
HK JDW NO:
2937-AM186ER-50KC\W
Package:
PQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 100 Pin 50MHz 3.3V PQFP
Quantity:
In Stock : 1433
Step5Bar-code shipping tag
AM186ER-50KC\W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    50MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    50MHz
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    20
  • Number of Programmable I/O
    32
  • Length
    20mm