  • AM51626D63N-A
AM51626D63N-A
advertisement
Manufacturer No:
AM51626D63N-A
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AM51626D63N-A
Package:
Datasheet:
AM51626D63N-A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AM51626D63N-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AM5
  • Feature
    Cadmium Free
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    16A AC 600mA DC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    180gf
  • Overtravel
    0.055 (1.4mm)
  • Differential Travel
    0.040 (1.0mm)
  • Pretravel
    0.125 (3.2mm)
  • Operating Position
    0.815 (20.7mm)