  • AMA24DR2-150100Y
AMA24DR2-150100Y
advertisement
Manufacturer No:
AMA24DR2-150100Y
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AMA24DR2-150100Y
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 15W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AMA24DR2-150100Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.309 lb (140.0 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    0°C ~ 40°C
  • Series
    AMA24D-Y
  • Size / Dimension
    3.54" L x 1.97" W x 1.33" H (90.0mm x 50.0mm x 33.9mm)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    15 W
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Efficiency
    Level VI
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Voltage - Input
    90 ~ 264 VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    15V
  • Form
    Desktop (Class II)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    60.2" (1.50m)
  • Input Connector
    IEC 320-C8
  • Output Connector
    Barrel Plug, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    100mW (Max)