  • AMA24UR1-120150Y
AMA24UR1-120150Y
advertisement
Manufacturer No:
AMA24UR1-120150Y
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AMA24UR1-120150Y
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AMA24UR1-120150Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.287 lb (130.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    0°C ~ 40°C
  • Series
    AMA24-Y
  • Size / Dimension
    2.83" L x 1.34" W x 2.87" H (72.0mm x 34.0mm x 73.0mm)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    18 W
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Efficiency
    Level VI
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    1.5A
  • Voltage - Input
    90 ~ 264 VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Voltage - Output
    12V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    60.2" (1.50m)
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    100mW (Max)