  • AME15-5SMAZ-E-T
AME15-5SMAZ-E-T
advertisement
Manufacturer No:
AME15-5SMAZ-E-T
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AME15-5SMAZ-E-T
Package:
6-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
Description:
2W DC/DC Converter
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AME15-5SMAZ-E-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module, 4 Leads
  • Weight
    0.220 lb (100.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Series
    AME15-MAZ
  • Size / Dimension
    2.56" L x 1.83" W x 0.83" H (65.0mm x 46.5mm x 21.0mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    15 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cULus, cURus
  • Efficiency
    78%
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    3A
  • Voltage - Input
    90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±1%
  • Load Regulation
    ±1%