  • AME3-24SHAVZ
AME3-24SHAVZ
advertisement
Manufacturer No:
AME3-24SHAVZ
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AME3-24SHAVZ
Package:
9-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 3W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AME3-24SHAVZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module, 4 Leads
  • Weight
    0.055 lb (25.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 70°C
  • Series
    AME3-HAVZ (3W)
  • Size / Dimension
    1.27" L x 1.07" W x 0.86" H (32.3mm x 27.3mm x 21.8mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    3 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    75%
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    125mA
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%