  • AME5-15SVZ
AME5-15SVZ
advertisement
Manufacturer No:
AME5-15SVZ
HK JDW NO:
21-AME5-15SVZ
Package:
8-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AME5-15SVZ
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
    0.121 lb (55.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Series
    AME5-VZ (5W)
  • Size / Dimension
    1.91" L x 1.42" W x 0.81" H (48.5mm x 36.0mm x 20.5mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    5 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cURus
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Current - Output (Max)
    330mA
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%